SZJA 1 százalék és egyházi 1 százalék beszámolók

A NAV minden évben beszámol az adózók személyi jövedelemadója 1% felajánlások alakulásáról.

A rendelkezés lehetősége Európa szerte is egyedülálló, hiszen minden személyi jövedelemadót fizető állampolgár részére lehetőséget teremt az adakozásra, így a civil kezdeményezések támogatására.

A személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról a 1996. évi CXXVI. törvény döntött. A magánszemélyek 1997 óta ajánlhatják fel a befizetett személyi jövedelemadójuk 1%-át, illetve 1998 óta a befizetett személyi jövedelemadójuk 1+1%-át.

Jó hír, hogy idén nőtt az 1%-os felajánlások száma. 2015-ben 13,46 milliárd forint oszlott el a különböző civil szervezetek és egyházak között. 2014-ben összesen 12,51 milliárd forint 1%-ot ajánlottak fel az adófizetők. A felajánlók száma is nőtt, míg 2014-ben 2,05 millió magánszemély tett érvényes adó 1%-os nyilatkozatot, addig 2015-ben 2,14 millió fő ajánlotta fel adója 1%-át.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) – a 2015. augusztus 28-ig feldolgozott adatok alapján – 4,721 millió adóbevallás érkezett.   A 4,721 millió adózónak 87,4 %-a, azaz 4,124 millió magánszemély nyilatkozhatott volna 0 forintnál magasabb összegről. A legjobb esetben a 4,124 millió fő elvileg összesen 25,5 milliárd forintról rendelkezhetett volna. A felajánlott összeg azonban jóval kevesebb, 13,46 milliárd forint, amely a 25,5 milliárd forint összegű elvi keret 52,8 %-át teszi ki. Tehát, a potenciális felajánlható összeg 52.8 %-át ajánlották fel valamelyik egyház vagy civil szervezet részére.

A 2011-es visszaesés után a 2012-ben ismét nőtt az egyházak javára felajánlók száma.
Az elismert egyházakat, vallásfelekezeteket és vallási közösségeket az Országgyűlés 2011. évi CCVI. törvénye határozta meg, azóta egyre több adófizetésre kötelezett magánszemély választott közülük.

SZJA 1 százalék és egyházi 1 százalék beszámolók

Az adójuk 1 százalékáról az egyházak részére rendelkezők számának változását még pontosabban mutatja, ha azt az előző évhez viszonyítjuk. A tavalyi évben egyházunk számára rendelkezők száma 38,99%-kal növekedett, ami mutatja, hogy a tevékenységeink szükségesek, és támogatásra méltóak. A törvényi változtatások után ismét a 2000-es évek közepén tapasztalt növekedést mutatja.

SZJA 1 százalék és egyházi 1 százalék beszámolók

Az alábbi grafikonon jól látható az összes egyház és az MKTHK számára rendelkezők arányának változása 2002-höz képest.

SZJA 1 százalék és egyházi 1 százalék beszámolók

Az adójuk 1 százalékáról az egyházak részére rendelkezők számának változását még pontosabban mutatja, ha azt az előző évhez viszonyítjuk. A tavalyi évben egyházunk számára rendelkezők száma 33,24%-kal növekedett, ami mutatja, hogy a tevékenységeink szükségesek, és támogatásra méltóak. A törvényi változtatások után ismét a 2000-es évek közepén tapasztalt növekedést mutatja.

SZJA 1 százalék és egyházi 1 százalék beszámolók
Kérjük, támogasd Te is adód 1%-ával az egyházak tevékenységeit és karitatív munkájukat. Ha egyetértesz a törekvéseinkkel, akkor legyél Te is a támogatónk!

A felajánlás módjáról itt olvashatsz többet, a rendelkező nyilatkozatunkat itt találod meg.

Köszönjük.